25 lip, 21

Jakie oleje wykorzystuje się w rolnictwie?

proautoBlog

Ruchome elementy maszyn rolniczych potrzebują ochrony przed tarciem. Z tego powodu podczas ich eksploatacji konieczne jest korzystanie z olejów smarnych. Tworzą one na elementach śliską warstwę, zapobiegającą ich nadmiernemu zużyciu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że olej odprowadza też z pracującego układu ciepło oraz chroni go przed korozją. Jakich olejów używają rolnicy i dlaczego warto dobrze dopasować je do posiadanych maszyn? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Rodzaje olejów rolniczych

Oleje stosowane w rolnictwie najłatwiej podzielić ze względu na ich przeznaczenie. Dlatego wyróżnia się oleje silnikowe, hydrauliczne i przekładniowe. Warto wspomnieć też o olejach uniwersalnych, które jednak powoli wychodzą z użytku.

Oleje silnikowe przypominają nieco te, których używa się w samochodach osobowych. Olej silnikowy powinien charakteryzować odpowiednią klasą lepkości dla silnika danej maszyny (najczęściej podawaną przez producenta), a także zakresem temperatur, w jakich może pracować.

Jeśli chodzi o oleje hydrauliczne, te również dobiera się pod względem klasy, która zalecił producent. Zadaniem oleju hydraulicznego jest ochrona mechanizmów i napędów hydraulicznych w podzespołach danej maszyny rolniczej.

Oleje przekładniowe to z kolei produkty, których zadaniem jest ochrona skrzyni biegów (lub też innych elementów zębatkowych). Podobnie jak w przypadku powyższych rodzajów olejów, przy doborze oleju przekładniowego warto kierować się wskazówkami producenta.

Dawniej (ale też obecnie, w przypadku starszych maszyn) rolnicy korzystali z olejów uniwersalnych, przekładniowo-hydraulicznych lub silnikowo-przekładniowo-hydraulicznych. Tego typu oleje rolnicze nie powinny być jednak stosowane w nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie ciągnikach, w których źle dobrany olej może znacząco skrócić żywotność maszyny.

Dlaczego warto dobrze dopasować olej rolniczy?

Dobrze dopasowany olej rolniczy doskonale spełni swoje funkcje ochronne i zapobiegnie awariom maszyny. Będzie też dla rolnika optymalnym wydatkiem. Nie warto kupować bardzo dobrego oleju dla starej maszyny – jej podzespoły i tak nie wykorzystają w pełni jego potencjału. Z kolei zakup słabej jakości oleju do nowej maszyny jest jeszcze większym błędem – z pewnością skróci on jej żywotność.

Verified by MonsterInsights