07 kwi, 21

Dobór oleju online – jak to zrobić?

proautoBlog

Olej silnikowy to jeden z bardzo ważnych elementów gwarantujących bezpieczną i bezawaryjną jazdę samochodem. Jest to produkt wielofunkcyjny. Do jego podstawowych zadań należy smarowanie ruchomych części silnika przy różnej temperaturze. Olej tworzy na nich trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i zerwanie film olejowy. Tak zabezpieczone mogą pracować bez ryzyka powstania na ich powierzchni uszkodzeń spowodowanych nadmiernym tarciem. Dzięki odpowiednio dobranemu olejowi silnik jest optymalnie uszczelniony, dzięki czemu może rozwijać swoją maksymalną moc i wydajnie pracować. Dodatkowo olej odprowadza ciepło z silnika, co jest bardzo istotne, ponieważ niektóre jego elementy osiągają podczas pracy bardzo wysoką temperaturę. Jest również odpowiedzialny za utrzymanie jednostki napędowej w czystości, gdyż skutecznie zapobiega odkładaniu się na jej częściach różnorodnych zanieczyszczeń. Zabezpiecza też silnik przed niebezpieczną korozją, bowiem skutecznie neutralizuje kwaśne produkty spalania. 

Zdając sobie sprawę z tego, jak wiele ważnych funkcji pełni olej w naszych pojazdach, powinniśmy dbać o jego regularną wymianę. O tym, jak często należy go wymieniać, decyduje producent pojazdu. Jednak przyjmuje się, że powinno się to robić co około 30 tysięcy km. Jeśli jednak chcemy, aby nasz silnik pracował długo i bezawaryjnie, to przebieg należy skracać do 15 tys. szczególnie w silnikach diesla. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiedniego typu oleju. Jego terminowa wymiana i wysoka jakość są gwarancją trwałości elementów silnika oraz jego bezawaryjnej pracy. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Państwu, jak wybrać właściwy olej przez Internet!

Na co zwracać uwagę, wybierając olej?

Wybierając odpowiedni olej silnikowy, powinniśmy sugerować się kilkoma podstawowymi parametrami. Podstawową kwestią jest norma określona przez producenta naszego auta. Informacje o niej odnajdziemy w książce obsługi samochodu. Jest to duże ułatwienie, ponieważ znając normę oleju, nie musimy już zwracać uwagi na takie parametry jak np. klasa lepkości. 

Kolejny istotny parametr to klasa jakości. To ustandaryzowany przez ACEA system oznaczania przeznaczenia oleju oraz jego zaawansowania technicznego. Pierwsze litery informują nas, do jakiego typu silnika przeznaczony jest dany olej. Oleje z literą A są przeznaczone do samochodów benzynowych, te z literą B do diesli, a z literą C do diesli z filtrem DPF. Za literą znajduje się cyfra, która symbolizuję klasę jakości.  

Niezwykle ważna jest również klasa lepkości. Jest to parametr informujący nas o lepkości danego produktu. Parametr ten zmienia się wraz z temperaturą. Najchętniej wybierane są obecnie oleje całoroczne, które oznaczane są literą W. Warto zwracać uwagę także na producenta oleju. Renomowany producent jest bowiem gwarancją dobrej jakości oleju. 

Jak wybrać olej online?

Niezwykle wygodną usługą jest wybór oleju online. Korzystając z tej opcji, musimy wypełnić prosty kwestionariusz znajdujący się w Internecie. Określa się w nim: typ pojazdu (osobowy, ciężarowy, dostawczy albo rolniczy), podaje numer VIN, a następnie markę, serię modelu, rodzaj stosowanego paliwa, rozmiar silnika i model. Na podstawie wpisanych danych zostanie nam polecony konkretny rodzaj oleju silnikowego. Uzyskamy również informacje, co jaki czas powinniśmy wymieniać olej w zależności od intensywności eksploatacji naszego samochodu. Dobór oleju online to wielka wygoda i ułatwienie dla każdego kierowcy, który ma problem z podjęciem decyzji o zakupie optymalnego produktu dla swojego pojazdu.

Verified by MonsterInsights