01 mar, 22

Czym się różnią oleje syntetyczne od półsyntetycznych?

proautoBlog

Oleje wiele łączy, ale i wiele dzieli. Jednym z rozróżnień, które można dokonywać w obrębie tych substancji, jest rozróżnienie między olejami syntetycznymi i olejami półsyntetycznymi. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega rozbieżność między tymi produktami, gdyż to właśnie rodzaj wykorzystywanego oleju ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie silnika.

Kluczowe znaczenie bazy olejowej

Tym, co różni oleje syntetyczne i oleje półsyntetyczne, jest w głównej mierze tak zwana baza olejowa. Nazwą tą określa się po prostu podstawowy składnik oleju, na którym opiera się skład całej substancji. Baza nie jest jednak jedynym czynnikiem różnicującym tego typu artykuły. Czynnikiem ustanawiającym granicę między jednymi a drugimi olejami jest również obecność lub nieobecność różnego rodzaju dodatków. To właśnie one potrafią bowiem nadawać określonym olejom szczególny charakter.

Jeżeli chodzi o oleje syntetyczne, to charakteryzuje je niezmienność właściwości niezależnie od tego, jak mocno spada temperatura. Dzięki takim właściwościom możliwe staje się funkcjonowanie oleju właściwie w dowolnych warunkach. Ponadto olej syntetyczny wykazuje się niską lepkością oraz nadaje się do równomiernego rozprowadzania po określonej powierzchni. Nie ma on jednak samych plusów. Do jego wad z pewnością należy dość wygórowana cena.

Olej półsyntetyczny, jak sama nazwa wskazuje, posiada pewne cechy oleju syntetycznego, ale nie do końca jest tym samym. Być może nie będzie on najlepszym rozwiązaniem dla najwyższej klasy sprzętu, ale jako tani, budżetowy zamiennik oleju syntetycznego sprawdzi się znakomicie.

Dla tego, jaki rodzaj oleju należy wybrać, dość duże znaczenie ma między innymi przebieg samochodu. Jeżeli jest on wysoki, to na pewno lepiej będzie zdecydować się na olej syntetyczny, pomimo sporych kosztów. Natomiast średni przebieg pozwala spokojnie na to, aby wybrać rozwiązanie tańsze, czyli olej półsyntetyczny. Dzięki niemu samochód także pojedzie bez większych przeszkód.

Verified by MonsterInsights