17 sty, 12

Tegoroczny Dakar był niezwykle trudny. Przyznają to wszyscy zawodnicy, a od początku zapowiadali to organizatorzy. Dla nas najważniejszym wynikiem rajdu jest osiągnięcie mety w Limie przez debiutanta z Wisły – Adama Małysza wspieranego przez doświadczonego pilota Rafała Martona i LOTOS.

W swoimi debiutanckim występie w najtrudniejszej imprezie rajdowej świata, Adam Małysz nie dał się pokonać ekstremalnie trudnym warunkom, zmęczeniu i innym przeciwnościom. Zrealizował marzenie o wielkiej przygodzie i dotarł do mety Rajdu Dakar na bardzo dobrym 38 miejscu!

Meta Dakaru 2012 to wielki wyczyn Adama. Rajd był niezwykle trudny i wyczerpujący. Do rywalizacji w Mar Del Plata wyruszyły w sumie 472 załogi, a na mecie stawiło się ich mniej niż połowa. Szczególnie wiele odpadło załóg startujących w kategorii samochodów – ze174. na początku, do ostatniego odcinka wystartowało ich tylko 79.

Wyczyn Adama jest tym większy, że dakarowy debiut nie jest sprawą prostą. Krzysztof Hołowczyc, debiutując w 2005 r., Dakar ukończył na 60. pozycji, a wcześniej miał przecież duże sukcesy w dyscyplinach rajdowych. Adam był skoczkiem narciarskim …

Cieszy również dobry wynik Krzysztofa Hołowczyca. Dzięki niemu w tym roku, po raz pierwszy w historii Rajdu Dakar Polak został wpisany jako zwycięzca etapu i prowadzący w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji generalnej zajął 10. Miejsce. Wśród tych, którym przeciwności nie pozwoliły stanąć na mecie są Polacy: kierowcy quadów Maciek Albinowski i Łukasz Łaskawiec, załoga samochodu Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk oraz motocyklista Jakub Przygoński. Podziwialiśmy ich wysiłek, wolę walki i dziękujemy im za wspaniałe emocje.

Wielu wspaniałych wrażeń dostarczył nam R-Six Team – „załoga Unimoga” – Robert Szustkowski, „Robin” Szustkowski i Jarek Kazberuk. Zajęli 30. miejsce w rajdzie. Ujęli nas pogodą ducha i poczuciem humoru. W klasyfikacji optymistów zajęli zdecydowane pierwsze miejsce!

Dobry wynik, wypracowany świetną postawą, osiągnęli motocykliści. Jacek Czachor wywalczył 13. miejsce a Marek Dąbrowski miejsce 29. Laury za prawdziwie sportową postawę należą się Piotrowi Beaupre i Jackowi Lisickiemu, którzy zajęli 53. miejsce oraz załodze ciężarówki: Grzegorzowi Baranowi, Wojciechowi Białowąsowi i Ernestowi Góreckiemu za 36. lokatę.